Jdi na obsah Jdi na menu
 


Grifonci na našem území

8. 3. 2008

V roce 1883 byli zapsáni první bruselští grifonci do plemenné knihy Union Royale Cynologique Saint-Hubert (L.O.S.H.): Topsy (L.O.S.H. č. 163) a Foxine (L.O.S.H. č. 164). Velké popularitě, které dosáhli již kolem roku 1900, právě tak jako další plemena, vděčili královskému zájmu, který jim byl projeven belgickou královnou Marií-Henriettou. Mnoho jedinců bylo vyvezeno do zahraničí a přispělo tak k rozšíření a k popularitě plemene. 

  Do nedávna jsme se domnívali, že první grifonci přišli do Čech až v osmdesátých letech. Výzkumem starých kynologických časopisů v Moravské zemské knihovně v Brně a v Národní knihovně v Praze jsme zjistili, že grifonci byli u nás rozšířeni nejen za první republiky, ale ještě před vznikem Československa.
Již v r.1903 v časopise Svět zvířat se dozvídáme, že nastává velká obliba tzv.dámských psíčků, jenž se prezentovali na zemské výstavě v Praze.Mezi dámskými psy je zvláště vzpomenut grifonek a vyzdihnuta péče o jeho delší rozčepýřenou srst. Grifonky vidíme v těchto letech 1903-1904 často na obrázcích, takže lze předpokládat, že jsou sice vzácní, drazí, ale oblíbení.V jedné inzerci je grifonek nabízen za 700 korun.
Z první světové války máme zprávu o tom, že Antonín Dítě, známý kynolog a organizátor výstav, chovatel kolií, dovozce prvého hnědého dobrmana do Čech, choval krysaříky, malé knírače a grifonky. Stopy po jeho odchovech jsme ovšem žádné nenašli.
Až zpráva z r.1925 říká, že pan Jan Pátek, lesník z Brna, dovezl bruselského grifonka z Německa, Mettu Romerthurm, která byla dlouho jediným grifonkem v Čechách.
V r.1928 navštívil prezident T.Garrigue Masaryk kněžnu Schwarzenbergovou na Orlíku a zde se setkal s bruselskými grifonky.
V r.1932 jsou zaregistrovány chovatelské stanice s českými názvy a to pod číslem 58 Z Obory, majitelka paní Eleonora Kinská z Prahy a č.59 Z Peček, majitelkou je paní Hrubá, velkostatek Červené Pečky. O těchto stanicích je zmínka i v dalších letech a jejich chov grifonků byl úspěšný.

Po druhé světové válce mizí krysaříci, opičí pinči i grifonci. Jejich úspěšný návrat začíná až v osmdesátých letech dovozem prvé bruselské fenky Debby von Lustigen Kleeblatt. Tu dovezl František Pěnička  z Německa. Ten také stál u zrodu klubu sdružující chovatele a milovníky tohoto kouzelného plemene.Tento klub(KCHGB)funguje dodnes a sdružeje na dvě stovky"grifonkářů" a jejich pejsků,kteří se postupně dostávají do podvědomí veřejnosti a stávají se oblíbenými společníky širokého spektra lidí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář